Regál je skrinka vysoká, alebo nízka otvorená. To znamená, že nemá dvierka ani plné a ani presklené. Skrátka je to otvorený kus nábytku. Väčšinou hĺbka regálov je cca 30 cm. Využitie a umiestnenie regálov je ľubovoľné. Dajú sa s nimi zariadiť knižnice a kníhkupectvá. V každej domácnosti sa nejaký ten regál určite vyskytuje. Do regálu si radi odkladáme hlavne knihy. Regále obsahujú len policovú časť. Police z hora až na dol. Regály sa vyrábajú aj do rohov miestnosti. Prístup do zadných častí je horší, pretože je hlboký k rohu. Kapacitne však väčší, ako ostatné. Dispozičné riešenia si vyžadovali aj výrobu nízkych regálov. Plnia ten istý účel ako aj vysoké, akurát, že sú nižšie.
Každé kancelárske pracovisko obsahuje aspoň jeden regál, ktorý je praktickým vybavením nábytku tohoto typu. Uskladňujú sa dobre do neho šanóny, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou potrieb v kancelárii.
Celkový vzhľad regálov je rozličný. Výrobcovia vyrábajú všelijaké typy regálov. Či už sa jedná o dobové vyhotovenie, klasiku, alebo moderný dizajn.
Pri dobovom, väčšinou rustikálnou a provensálskou detailnosťou je typický sokel a koruna. Môže byť aj z časti vyrezávaná, alebo frézovaná. Aj farebnosť jednotlivých častí môže usmerniť pozornosť na konkrétny detail výrobku.
Klasické jednoduché vypracovanie kancelárskeho regálu je zárukou vhodnosti do štandardných priestorov. Aj tu však platí, že ukladáme ťažké veci dole a ľahšie hore. Tým docielime, že ťažisko znížime čo najviac k zemi. Tak regál ma lepšiu stabilitu, nakoľko sa jedná o plytký kus nábytku z vyššou výškou a tendenciou prevalenia sa dopredu. Istotou môže byť aj pevné ukotvenie regálu k stene miestnosti.
Regále sa dodávajú v demontovanom stave. Jednotlivé dielce sú uložené v kartónovom obale. Montáž regálov je menej náročná, až priam ľahká. Väčšinou si ho montuje každý svojpomocne.
Autor: Ing. Erik Katrenič z aa-nabytok.sk